logo UE

Wyszukiwarka

pokl

mp

bip

 

 

 

Aktualności

Stowarzyszenie Pomorskie Centrum Terapeutyczno Prawne INTERIOS zaprasza mieszkańców powiatu słupskiego na bezpłatne porady prawne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i ich rodzin. Spotkania ze specjalistami – prawnikiem i psychologiem w każdy poniedziałek i czwartek. Zapraszamy.

 

 

Projekt jest skierowany do każdej osoby, która została pokrzywdzona w wyniku przestępstwa, czyli takiej, której dobro osobiste bądź majątek zostało zagrożone ze strony innej osoby. Weryfikacją czy doszło do przestępstwa zajmują się specjaliści – prawnicy, psycholodzy oraz osoby pierwszego kontaktu. Definicja osoby pokrzywdzonej znajduje się w naszym poradniku (kliknij i przeczytaj).

 

Co do zasady udzielamy pomocy jeżeli przestępstwo miało miejsce do 5 lat wstecz, jednakże w wyjątkowych sytuacjach jak przestępstwa na tle seksualnym czy też przemocy domowej, okres ten nie obowiązuje – informuje Maria Nałęcz-Bachurska, prawnik, aplikant radcowski z punktu mobilnego w Słupsku. – Nasza pomoc skierowana jest do każdego, kto został pokrzywdzony przestępstwem, w tym również do członków rodziny osoby pokrzywdzonej. Jeśli nie jesteś pewien, czy doznana przez Ciebie krzywda jest przestępstwem, skontaktuj się z nami. 

 

W Słupsku porady prawne i psychologiczne są udzielane – dzięki uprzejmości Andrzeja Szaniawskiego – Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku, w I Komisariacie Policji przy ul. Reymonta 7. W poniedziałki w godzinach 16-19 dyżurują prawnicy Maria Nałęcz-Bachurska i Piotr Kawałek w czwartki w godzinach 17-19 dyżuruje psycholog Paweł Wierzchowski.

 

Pomoc nie ogranicza się tylko do porad ustnych, to również: pomoc prawna, świadczona w formie dyżurów prawników; konsultacja psychologiczna, świadczona w formie dyżurów psychologów; diagnoza psychologiczna, świadczona w formie dyżurów psychologów; psychoterapia, świadczona w formie terapii do maksymalnie 16 spotkań (również prowadzona na dyżurach psychologicznych); pomoc psychiatryczna, w formie konsultacji; aktywizacja zawodowa, w formie spotkań grupowych albo indywidualnych; pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych, lekarstw (w zakresie, w którym lek nie podlegałby refundacji lub w części, w której nie jest refundowany), wyrobów medycznych, w tym materiałów opatrunkowych, przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, w zakresie niezbędnym w procesie leczniczym doznanego uszczerbku na zdrowiu, wynikającego z przestępstwa lub jego następstw, przy czym nie pokrywa się tych kosztów, jeżeli mogą być one pokryte na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015, poz. 581, z późn. zm.), chyba że otrzymanie tych świadczeń jest niemożliwe albo napotyka na szczególne trudności; organizowanie i finansowanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz pokrywanie kosztów egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe; finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych i opłat za energię cieplną, energię elektryczną, gaz, wodę, opał, odbiór nieczystości stałych i płynnych za lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, do którego osoba uprawniona posiada tytuł prawny, proporcjonalnie do liczby osób stale zamieszkujących w tym lokalu lub domu; finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem świadczeń i regulowaniem spraw określonych w pkt 1-9; pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych; pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej; finansowanie kosztów zorganizowanego wyjazdu uprawnionego małoletniego.

Główny cel to wyprowadzenie osoby pokrzywdzonej oraz jej rodziny z wykluczenia społecznego,powstającego w związku z doznanym przestępstwem. W tym celu podejmowane są formy pomocy, które Stowarzyszenie świadczy Beneficjentom, zgodnie z umową zawartą z Ministerstwem. Każdy specjalista w ramach swojej pracy zobowiązany jest do udzielania pomocy Beneficjentowi w sposób jak najbardziej zadaniowy, mający na celu jak najszybciej i jak najskuteczniej wzmocnić Beneficjenta i wyprowadzić go ze stanu w jakim trafił do Stowarzyszenia.

 

Dane kontaktowe INTERIOS

Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Gdyni

Punkty Mobilne w: Słupsku, Jastarni i Wejherowie

81-304 Gdynia, ul. Śląska 53 A, lok. 404-406
Telefon: 690 489 646
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Punkt Mobilny w SŁUPSKU
ul. 3 Maja 1 (Komenda Miejska Policji), tel. 690 489 646

1. prawnik: poniedziałki 17.00-20.00

2. psycholog: czwartki 18.00-20.00

 

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Pomocy Postpenitencjarnej.