Wyszukiwarka

pokl

mp

bip

ŚDS

W dniu 22 czerwca 2016 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gardnie Wielkiej obyły się obchody Nocy Świętojańskiej. Frekwencja i pogoda nam dopisała, przybyli zaproszenie goście, rodzice i przyjaciele. Bawiliśmy się wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej ze Słupska, Środowiskowymi Domami Samopomocy z Potęgowa, Przytocka i Rumska. Nie zabrakło Wójta Gminy Pana Arkadiusza Walacha, Pani Wiesławy Jasińska Dyrektora Centrum kultury, sportu i rekreacji w Smołdzinie, Pani Violetta Kazimieruk oraz Pani Martyny Radzik Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gardnie Wielkiej.

Po przywitaniu gości przez Panią Marię Matczak Administratora Środowiskowego Domu Samopomocy w Gardnie Wielkiej, Pani Aleksandra Pawluk - Marzec rozpoczęła obchody przedstawiając krótką historię Nocy Świętojańskiej,  następnie zaś odbyły się występy Grupy naszego domu oraz zaprezentowano wianki zrobione przez uczestników domów i warsztatów. Zaproszeni goście mogli poczęstować się jadłem Kupały, które przygotowaliśmy w trzech wersjach: czarci jęzor, z mchu leśnego oraz diabelskie runo. Po posileniu się WTZ ze Słupska zaprezentowały swoją twórczość. Po występach przyszedł czas na tańce, konkursy, elfickie słodkości, napoje strzygi i wodnej nimfy. Pani Izabela Grzelczyk zapraszała każdego, ażeby wszedł do namiotu, w którym był prezentowany kwiat paproci przynoszący szczęście temu co go zobaczy. Dla odważnych było przygotowane ognisko, nad którym można było upiec palucha gardeńskiego Trolla. Na zakończenie obchodów wyruszyliśmy nad jezioro puścić wianki.

Niestety po tych wszystkich miłych i wspólnych chwilach nadszedł czas rozstania z zaproszonymi gośćmi. Były płacze i smutki, ale także radość z zawartych nowych znajomości i zobowiązania do kolejnych wspólnych obchodów i dalszej współpracy z domami.